Jak dobrać karnisz?

Wybór karnisza – krok po kroku

Haftowany jedwab na upinane zasłony, piękne satynowe firany – dekoracje okienne już wybrane. Pozostaje tylko jeszcze jedna sprawa – na czym to wszystko powiesić. Na szczęście mamy już za sobą czasy, kiedy do wyboru mieliśmy dwa rozwiązania: karnisze drewniane, nijak wpisujące się w nowoczesne wnętrze lub szyny mocowane do sufitu, z żabkami, z których wiecznie wypinały się co cięższe dekoracje. Aktualny rynek karniszy to naprawdę bogata oferta. Mnogość wzorów, mnogość kolorów, a to wszystko po to, żeby karnisze dopasowywały się do charakteru wnętrza i harmonizowały z całą dekoracją okna.

 

Bogactwo dostępnej oferty

Linia Art Deco, Classic, Modern – sami producenci trochę nam pomagają, nadając odpowiednie nazwy swoim kolekcjom. Dzięki temu nie musimy przeglądać całych katalogów, otwierać dziesiątki stron internetowych. Możemy zacząć od tych propozycji, które dzięki projektantom karniszy jednoznacznie wkomponowują się w konkretny styl. Jeżeli jednak dobieramy karnisz do wnętrza, w którym dodatki przełamują jego charakter, warto zadać sobie odrobinę trudu i przejrzeć różne kolekcje. Być może to najmniej oczywiste rozwiązanie jest tym najlepszym. Ciężki, mosiężny karnisz świetnie podkreśli minimalizm i przestrzeń looftowego wnętrza, a prosty biały karnisz świetnie sprawdzi się w kolorowym świecie dzięcięcego pokoju.

 

Wybieramy kolor karnisza

Przy wyborze koloru obowiązuje przede wszystkim jedna zasada – barwę dobieramy do metalu, który jest już we wnętrzu. Jeżeli nasze oświetlenie czy okucia mebli są w kolorze INOX, dokładnie w tym samym powinniśmy szukać naszego karnisza. To bezpieczna zasada, pozwalająca uzyskać dobry efekt. Metalowe dodatki i wykończenia są na tyle estetycznie ciężkie, że mieszanie różnych kolorów metalu wymaga naprawdę dużych umiejętności wnętrzarskich. Jeżeli nie chcemy w naszym wnętrzu nowego metalowego elementu możemy postawić na karnisze malowane. Delikatny biały karnisz sprawdzi się w pokojach dziecięcych, zaś masywny czarny karnisz, przypominający stary kuty drążek, to świetna propozycja dla wnętrz kolonialnych.

 

Dobór średnicy karnisza

Mamy wybrany model i kolor. Pozostaje nam jeszcze zadecydować, jaką średnice powinien mieć nasz karnisz. Znając kilka podstawowych zasad, wybór średnicy nie nastręczy nam wiele problemów. Po pierwsze należy sobie zadać pytanie gdzie będzie montowany karnisz.

Na okna szerokie, z dużym nadprożem wybierajmy karnisze masywniejsze, o większej średnicy. Na małych oknach, nad którymi nie ma dużo miejsca śmiało sięgajmy po te delikatniejsze. Musimy również brać pod uwagę, jakie dekoracje wisieć będą na karniszu. Jeżeli okno nie jest szerokie, a naszą dekoracją będzie delikatna firanka, możemy wybrać karnisze o małej średnicy (np. ᴓ 12mm).

Jeżeli planujemy ciężkie zasłony sięgajmy po grubsze karnisze (ᴓ 30mm). Te nie tylko utrzymają wiszące na nich zasłony, ale również wizualnie zgrają się z ciężką dekoracją. Jeżeli nie chcemy wybierać karnisza pod dekoracje, albo chcemy powiesić delikatną firankę, na bardzo dużym oknie z wysokim nadprożem warto zastosować złoty środek – karnisze o średnicy 20mm czy 25mm.

 

Idziemy do sklepu!

Kiedy mamy podjętą decyzję co do wzornictwa i średnicy naszego karnisza nie pozostaje nam nic innego, jak udać się do salonu dekoracji okien by taki karnisz zakupić. Warto wziąć pod uwagę sugestie sprzedawców i wybrać karnisz, który nie tylko spełni nasze oczekiwania pod względem wyglądu, ale również będzie dobry jakościowo. To bardzo ważna sprawa – porządny karnisz nie tylko będzie ozdobą naszego wnętrza, ale również wytrzyma długie lata.