Sposoby szycia rzymskich rolet

Rolety rzymskie cieszą się nieustającą sympatią osób, urządzających swoje wnętrza. Tradycyjne zasłony i firany często ustępują miejsca roletą zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych przestrzeniach. Uszyte z kolorowej bawełny świetnie odnajdą się w pokojach dziecięcych, te atłasowe czy welurowe nadadzą przytulności każdej sypialni, natomiast lniane półprzeźroczyste rolety sprawdzą się w przestronnym salonie. Jednak nie tylko wybór tkaniny wpływa na odbiór rolety – również sposób szycia ma bardzo duży wpływ na jej ostateczny wygląd.

 

Tradycyjny sposób szycia rolet

Najbardziej tradycyjny sposób uszycia rolet rzymskich, to ten kiedy poziome patyczki ukryte są w tunelach zrobionych z tkaniny z tyłu rolety. Rozwiązanie tego typu jest najbardziej odpowiednie do gładkich tkanin, zarówno kryjących, jak i przeźroczystych. Przeszycia widoczne z przodu rolety są bardzo delikatne i niewidoczne. Roleta po całkowitym rozwinięciu daje wrażenie gładkiej płaszczyzny materiału.

Pewną wariacją tego sposobu jest szycie, w którym tunele na patyczki są widoczne z przodu rolety. Rozbijamy w ten sposób jednolitą płachtę materiału i podkreślamy poziome podziały rolety. W ten sposób staje się ona bardziej dekoracyjna. Rolety rzymskie, uszyte na przykład z mięsistej bawełny idealnie pasują do wnętrz urządzonych w stylu angielskim czy też skandynawskim.

 

Rolety rzymskie jako element dekoracyjny

Kiedy chcemy mieć roletę wykonaną z tkaniny ze wzorem, dobrze jest umieścić poziome patyczki w specjalnych taśmach przyszytych z tyłu rolety. Dzięki temu, że nie wykorzystujemy materiału na wykonanie tuneli, wzór widoczny jest w całości, bez żadnych przecięć. Takie rolety stają się swoistego rodzaju obrazami czy grafikami i są bardzo dekoracyjnym elementem wnętrza.

 

Szycie rolety rzymskiej do wnętrza o wystroju klasycznym

Jeżeli chcemy uszyć roletę rzymską do wnętrza klasycznego, warto zastanowić się nad modelem wyposażonym w doszyte taśmy w pionie. Taka roleta nie ma poziomych patyczków usztywniających, dzięki czemu tkanina układa się na niej bardzo „miękko” na całej jej powierzchni. Taki sposób szycia sprawia, że rolety rzymskie stają się mniej minimalistyczne i chłodne, a tym samym wpisują się w charakter bogatych klasycznych wnętrz czy też tych urządzanych w buduarowym francuskim stylu.

 

Podsumowując

Oprócz tych trzech podstawowych sposobów szycia jest jeszcze mnóstwo wariacji na temat rolet rzymskich. Można na nie naszywać pionowe lub poziome tasiemki, często na roletach łączone są tkaniny w różnych kolorach i różnych fakturach. Wszystko to sprawia, że rolety rzymskie mogą stanowić doskonałą dekorację do każdego, nawet na pozór prostego wnętrza.